pátek 9. března 2012


Vítejte na našem blogu, kterým si chceme zdokumentovat naší stavbu domu. Je to významné rozhodnutí a krom toho, že to bude pro nás památka, tak to bude také snad zajímavé pro lidi v naší situaci a užitečný příběh pro ostatní. Bylo nám to také doporučeno jako dobrá cesta, jak si udržet stavební firmu v lati, když ví, že to je pro ni možná reference.

Na počátku jsme vlastně dům ani neplánovali, spíše větší byt vhodný pro naši plánovanou rodinu. Nicméně jsme zjistili, že za cenu pražského bytu lze mít vlastní dům a pozemek jen kousek za Prahou a tak jsme se rozhodli tuto možnosti prozkoumat.

Pěkný pozemek jsme objevili poměrně rychle a jeho prodejcem nám byla doporučena firma Bahal jako dodavatel moderních domů, což se nám zamlouvalo, protože jako požadavky jsme si stanovili moderní, úsporný dům ideálně na klíč, aby se stavba netáhla a mohli jsme rychle bydlet.

Naše požadavky:
  • použití moderních technologií
  • nízké náklady na provoz domu
  • rychlost výstavby
  • dům na klíč
S tímto jsme se vydali na první schůzku a měli jsme asi velké štěstí, protože domy Bahalu v podstatě na tomto jsou založené. Trochu nám snad jenom chybělo větší množství referencí. Ale u produktů založených na novinkách je to asi logické, obzvláště pokud se jedná o domy.

Na druhou stranu to pro nás vyvažoval fakt, že prováděcí projekt byl zdarma, dům již řešil některé neduhy dřevostaveb a také nám bylo vysvětleno, že úspory v oblasti energií budou stále nárůstat s tím, jak pořád rostou ceny, což se asi moc nezmění. A po zkušenosti s posledním ekonomickým vývojem je určité jenom dobře mít provoz domu za energie do deseti tisíc korun ročně.

Také prý nově používané technologie přispívají k lepšímu zdravotnímu prostředí doma a jako plánující rodiče nás to potěšilo.

Nicméně nechtěli jsme nic uspěchat, takže jsme logicky oběhli i konkurenci. Některé věci nás zaujali, nicméně informace, že prováděcí projekt nemusí být zdarma a cena se může vyšplhat až na 300 tisíc nebo že nedostaneme garanci fixní ceny, jak nám sliboval Bahal, nás přesvědčili, že se přikloníme k původnímu plánu. Slyšeli jsme od známých řadu špatných zkušeností se stavebními firmami, jak z nich tahali peníze a práce mizerná, tak snad nás naše volba této mladé společnosti nezklame a aspoň máme jistotu, kolik zaplatíme.

Další schůzky s panem Jokešem a paní Pecharovou z Bahalu nás přesvědčili, že jdeme správným směrem. Dostali jsme snad až přespříliš informací o všech technologiích a možnostech, takže jsme opravdu věděli, co kupujem, což pro nás je důležité, ani jeden z nás v rodinném domě nikdy nebydlel.

Žádné komentáře:

Okomentovat